Sosyal Adalet

İşsizlik de borç da zirvede!

“Tıkır tıkır” işleyen, “Başarıdan başarıya koşan” ekonomide işsiz sayısı 3 milyona yaklaştı.

Bu rakam dahi iyimser. Çünkü, ayda yılda bir 3 günlük işte çalışmış olanları, hafta sonu bir akrabasının evini 3 kuruşa boyamış olanları, köyde ufak tefek işleri yapıp ücretsiz aile işçisi sayılanları kapsamıyor. Bir de bunları kapsasa memleketteki işsiz sayısı 5 milyonu buluyor.

Ekonomi; hisse senedi, patronların kâr oranları, kredi riski vb. göstergelerden ibaret olunca üç aşağı beş yukarı “Allah’a şükür” kıvamında görülüyor.

Ancak gelirlerin dağılımı yani kârlar karşısında ücretlerin durumu, rant ve faiz koridoruna yaslanmış yoksulluğun alabildiğine serilmesi, işsizlikten “Ne iş olsa yaparım” hali olunca tablo iyice vahim bir hale geliyor.

İşte 2013 ocak ayı işsizlik verileri de bu “aşağıdan” tabloyu yeniden gözler önüne seriyor.

Buna göre; işsizlik oranı geçen yıla göre 0.4 puan artışla yüzde 10.6 oldu.

İşsiz sayısı ise 226 bin artarak 2 milyon 890 bin kişiye ulaştı.

Genç işsizliği ise yüzde 20.7’yi buldu.

İşsizlik ve geçim derdinin aynası vatandaşın artan borcu oldu. Bir yandan reel ücret ve alım gücü düşerken diğer yandan geçim derdindeki vatandaş için kredi kartı tek kurtuluş oldu.

Tüketici kredileri patlama yaptı.

Tüketici kredileri ile bireysel kredi kartları ile gerçekleşen borçlanma 2002-2012 döneminde yüzde 3 bin 800 yani tam 38 kat büyüyerek 6.4 milyar liradan 255 milyara yükseldi.

Kaynak: Evrensel